Hania coraz bliżej zamieszkania w bezpiecznym domu

Hania od urodzenia cierpi na mukowiscydozę, nieuleczalną chorobę, która atakuje nie tylko płuca, ale także inne narządy wewnętrzne (m.in. powoduje niewydolność trzustki). Zakażeniom układu oddechowego sprzyja obecność gęstego, lepkiego śluzu zalegającego w oskrzelach, który jest znakomitą pożywką dla bakterii, grzybów i innych patogenów. W przebiegu tej przewlekłej i postępującej choroby jedyne, co można zrobić, to łagodzić objawy i wydłużać życie dziewczynki poprzez farmakologię oraz fizjoterapię, jak również utrzymanie odpowiednich warunków bytowych.

Do niedawna Hania mieszkała w zagrzybionym mieszkaniu, a niestety grzyby i pleśnie stanowią poważne zagrożenie dla chorych na mukowiscydozę, dlatego bezwzględnie należy je eliminować z otoczenia dziewczynki. Jednak w przypadku mieszkania Hani i jej mamy walka z zagrzybieniem (podejmowana kilkukrotnie) nie przyniosła pożądanych efektów, a skutki obecności grzybów w oskrzelach Hani były poważne – regularnie lądowała w szpitalu. Mama Hani była zmuszona pozbyć się mieszkania i zamieszkać wraz z córką tymczasowo u siostry. Szczęście uśmiechnęło się do p. Ani, kiedy w 2021 roku otrzymała darowiznę w postaci połowy rodzinnego domu na wsi, jednak przestrzeń do zamieszkania wymaga generalnego remontu, którego koszt przekracza możliwości finansowe samotnej mamy, dlatego zdecydowała się prosić o pomoc życzliwych ludzi i założyła zbiórkę, którą Fundacja PETRALANA wsparła kwotą 4000 zł.

Życzymy Hani i jej mamie, by jak najszybciej udało im się zamieszkać w suchym i przyjaznym dla zdrowia dziewczynki domu.